1- مشاوره در اجرا و بهبود ساختارهای سازمانی

ساختار سازمانی روشی است که یک سازمان برای نظم دادن به افراد و کارها در پیش می‌گیرد تا بتواند از این طریق وظایف را به بهترین شکل انجام دهد و به اهدافش برسد. اگر وسعت کار کم باشد به‌طوری که افراد هر روز به‌صورت رو‌ در‌ رو یکدیگر را ببینند، در این صورت نیاز چندانی به ساختار سازمانی نیست، اما در سازمان‌های بزرگ‌تر لازم است برای سپردن کارهای مختلف به افراد تصمیم گیری شود.

در ابتدا لازم است رویه‌ها مشخص شوند تا مسئولیت کارهای مختلف به افراد مربوطه سپرده شود. به خاطر داشته باشید که این تصمیمات است که ساختار سازمانی را مشخص می‌کند.

در یک سازمان با هر اندازه از پیچیدگی، مسئولیت کارمندان به‌طور معمول با توجه به کاری که انجام می‌دهند و کسی که به او گزارش می‌دهند مشخص می‌شود. برای مدیران این مسئولیت‌ها با توجه به اینکه چه کسانی به آنها گزارش می‌دهند، تعیین می‌شوند. با گذشت زمان این مسئولیت‌ها به جای اینکه به افراد نسبت داده شود به جایگاهی که افراد در آن قرار دارند نسبت داده می‌شود. رابطه‌ی میان جایگاه‌های مختلف در یک سازمان با استفاده از نمودارهای سازمانی نشان داده می‌شود.

بهترین ساختار برای یک سازمان به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

*کاری که آن سازمان انجام می‌دهد

*اندازه‌ی سازمان

*تعداد کارمندان

*درآمد

*پراکندگی جغرافیایی

*امکانات

*نوع کسب‌و‌کاری که سازمان در اختیار دارد (درجه‌ی تنوع محصولاتش در بازار).

ساختار‌های بسیار زیادی وجود دارد که سازمان‌های مختلف می‌توانند از آنها استفاده کنند، اما اصول اولیه و مدل‌های اندکی وجود دارند که برای مشخص کردن ساختار سازمانی باید رعایت شوند.

بخش بعدی این الگو‌ها و نیز زمینه‌ها‌ی تاریخی‌ای را که برخی از این مدل‌ها از آن سر برآورده‌اند توضیح می‌دهد. ابتدا به ساختار سازمانی در قرن بیستم اشاره می‌کنیم سپس جزئیات بیشتری از ساختارهای سنتی و ساختار عمودی سازمان‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

مدل یک ساختار سازمانی سنتی به راحتی در یک فرم گرافیکی و با استفاده از چارت سازمانی قابل نشان دادن است. در یک ساختار سلسله مراتبی یا هرمی، رئیس و سایر مدیران

اجرایی در رأس قرار دارند،

در لایه‌ی دوم تعداد کمی از معاون‌ها و مدیران ارشد قرار دارند، مدیران میانی در لایه‌های بعدی و تعداد زیادی از کارمندان در پایین هرم قرار می‌گیرند.

تعداد لایه‌های مدیریتی بیش از هر چیزی به اندازه‌ی سازمان بستگی دارد.

در ساختار سازمانی سنتی شغل‌ها بر اساس عملکردی که دارند به بخش‌های مختلف گروه‌بندی می‌شوند، برای مثال بخش حسابداری، فروش، منابع انسانی و غیره.


2- طراحی و پياده سازی فرآيندهای کسب و کار اداری و سيستم های مديريت اطلاعات سازمانی

* مشاوره، طراحي، پياده سازي و اجرا فرآيندهاي کسب و کار و تعاملات سازماني در حوزه هاي اداري ، اسناد و مدارک

* مشاوره، طراحي، پياده سازي و اجرا پرتال هاي اينترنتي ، اکسترانت (Extra net) بر بستر نرم افزار SharePoint

* مشاوره، طراحي، پياده سازي و اجرا سيستم هاي سفارشي مديريت اسناد و اطلاعات مبتني بر نرم افزار SharePoint

* مشاوره و آموزش در خصوص طراحي و پياده سازي داشبودهاي مديريتي و پرتال گزارشات سازماني (Business Intelligence)

* مشاوره، طراحي، پياده سازي و اجرا سيستم هاي کنترل و مديريت اطلاعات پروژه ها

* مشاوره، طراحي، پياده سازي و اجرا سيستم امنيت متمرکز (SSO) مبتني بر روش هاي نوين امنيتي